Публикация: 01.02.2023
Творческа концепция и фотография: Росина Пенчева
Текст: Мария Бончева
Единственият дългогодишен майстор-мутафчия у нас.
Вписван в Националната система „Живи човешки съкровища – България”, в сфера „Знания и умения, свързани с традиционните занаяти“, 2022.
Практикува единственият занаят, при който абсолютно всички процеси се извършват на място в работилницата от самия майстор.
Мутафчийство, в редки случаи наричано козинарство, е занаятът на изработване на изделия от козя козина – основно торби, чували, чулове (покривала), дисаги и пътеки. Този почти изцяло загубил се във времето занаят е дошъл по нашите земи около XVII век от Персия през Османската империя. Своя разцвет мутафчийството бележи през Възраждането, когато многобройни майстори, на места организирани в еснафи, са работили по цялата територия на страната ни. В средата на XIX век по време на Кримската война занаятът достига едновременно своя апогей и своя крах. От една страна, за пренасянето на барут се налага масова изработка на чували от козинява, която се отличава с високи качества за съхранение на продукти – не пропуска влага, същевременно има дишаща структура и здравина. От друга страна, по същото време се появяват масово индустриално произведени чували и въжета от нови и по-евтини суровини. Мутафчийството със своята бавна, архаична, изцяло ръчна работа при обработката на изходния продукт не устоява на конкуренцията. С последващите промени в животновъдството и масовото преселване на хората към градовете в следващите десетилетия козинарството съвсем губи своето търговско значение с малки изключения на изделия като украса за битови кътове и механи или пътеки за дома.
„Основен проблем е набавянето на суровина. Стадата с кози намаляват постоянно, една година се наложи да търсим чак от Гърция.“
„Една пътека я работя около две седмици – всичко е ръчно и се извършва на място в работилницата – от обработката на козята козина, през самото изработване до завършването.“
Майсторският опит се вижда във всяко изделие на Христо Маринов – и като художествена стойност, и като техническо изпълнение. Той е усвоил до съвършенство всеки процес – от разделянето на козята козина в цветови гами – бяло, сиво, черно, бежово и охра до червеникаво-кафяво, през чепкането и биенето на козината с въжета до получаване на пухкави къдели, през преденето и пресукването на уникалния за занаята чекрък, насноваването на основата на вертикалния стан, самото тъкане до довършителните шевове и оплити на краищата на плата. За всички операции се използва единствено козя козина и прежда от нея. Изработката на една торба от началото до края отнема около седмица, а на пътека с дължина два метра – около две.
Майстор Маринов владее още и цялата поддръжка на инструментите и пособията в работилницата, повечето от които на възраст над един век. За да може да сменя и подновява различните по дебелина въжета, нужни за нищелките на стана, за биенето на козината и за устройството на чекръка, мутафчията се научава и да плете въжета. Съхранил е и знания за багренето на козинявата, макар че в козинарството се използват традиционно предимно естествените багри. В последните години усвоява и тъкането на колани на кори от вълна, понякога изработва и художествени пана от козя козина в нетрадиционен стил. Майстор Маринов от години представя занаята и на изложения в страната и чужбина.
„Станът, на който тъка, е изработен през 1903 г.“
Към настоящия момент изкуството на мутафчийството може да се види единствено в работилницата на майстор Христо Маринов към Регионален етнографски музей на открито „Етър“, чийто принос за съхранението и опазването на занаята е неоспорим. 67-годишният мутафчия не е последният практикуващ занаята само защото е обучил свои наследници – все жени, в този традиционно изцяло мъжки занаят. През 2022 г. се навършиха 40 години откакто 27-годишният тогава млад мъж постъпва като чирак в същата тази работилница при майстор Любомир Богданов, който на свой ред се е учил от първия мутафчия в музей „Етър“ – Фильо Иванов. Малко след като получава своето майсторско свидетелство, учителят му се оттегля от занаята и Христо Маринов остава единствен стопанин на мутафчийското ателие, а с течение на годините и единствен пазител на занаята. През 2006 в работилницата се присъединява Милка Кръстева, която започва като негова ученичка и остава да работи с майстора до 2018 г., когато тя прекъсва дейността си в занаята. Следващата му ученичка е Вейлада Мутафчиева – практикува редом до майстор Маринов в музей „Етър“ и до днес.
„Имам късмета да съм се докоснал до възрожденските майстори, някои от които все още практикуваха на времето, макар и на преклонна възраст.“
Търсете допълнение към историята на страниците на Списание 8 (брой 2, февруари 2023 г.)
ПРОЕКТ
Ръчно сътворено. Фотографски дневник (2022)
ИДЕЯ И ФОТОГРАФИЯ
Росина Пенчева
ТЕКСТ
Мария Бончева
КОНСУЛТАЦИЯ ЗАНАЯТИ
Росица Бинева
ГРАФИЧЕН ДИЗАЙН
Костадин Кокаланов
ПРЕВОД
Даниела Константинова
КОМУНИКАЦИИ
Мая Иванова
ПРОДУКЦИЯ
ПАРТНЬОРСТВО
СЪФИНАНСИРАНЕ
Програма Култура 2022, Община Габрово