Публикация: 05.01.2023
Творческа концепция и фотография: Росина Пенчева
Текст: Мария Бончева
Първият, който се занимава професионално с изработка на класически двуделни лули от бриар у нас.
Съосновател на „Български клуб на лулите“, регистриран през 2019 г.
Вписан в международната листа на занаятчии Хомо Фабер.
Луларството в Европа се заражда с идването на тютюна от Америка, най-напред през английския кралски двор, а оттам – към скандинавските страни, Нидерландия, Дания и останалата част на Западна и Централна Европа. Повратна точка в луларството бележи неволното откриване на дървесината на ствола на храстовидното дърво от семейството на брястовете бриар (лат. Erica Arborea). Растящ по недостъпни и сухи места по крайбрежието на Средиземноморието, дървесният вид образува удебелена крушовидна гугла в основата на ствола, чиято функция е да съхранява вода, нужна за оцеляването на растението в сухите периоди. Поради своята здравина и капилярна структура, както и поради красивите естествени шарки на дървесината тя бързо се налага като основен материал за производството на съвременни двуделни лули: не изгаря лесно при пушене, няма специфичен аромат, който да променя този на тютюна, капилярната структура улавя образуващия се по време на пушене конденз и след това го отдава. И най-вече далеч по-здрав и по-достъпен от основната до този момент суровина за направа на лули – белия, крехък силикат, познат като морска пяна или мершаум, чиито единствени експлоатирани находища са на територията на Турция.
Докато в голяма част от Европа занаятът набира скорост, България е все още под Османско владичество. На територията ни се изработват керамични и бронзови лули по османски образец, но занаятът е съсредоточен изцяло в гилдия, в която не се допускат българи дори като чираци, разказва Георги Тодоров-Гец. Луларството не се развива и след Освобождението. По време на комунизма започва внос на нискокачествени лули от чешка държаxвна фабрика в рамките на СИВ (Съвета за икономическа взаимопомощ) и занаятът така и не намира местна почва.
Докато през 1999 г. Георги Тодоров-Гец не решава да се завърне отново в Сопот след 5 години, прекарани в Прага. Пред завършилия промишлен дизайн първоначално в казанлъшката художествена гимназия, а след това и в Националната художествена академия в София млад семеен мъж стоял естественият въпрос с какво да се занимава обратно в родината. До този момент имал разнообразен опит – от изработка на сребърна бижутерия, през графичен дизайн до продажбата на билети за класически концерти, предрешен в одеждите на Моцарт в чешката столица. Идеята за внедряване на новия занаят в България дошла първоначално от тъста му. Гец така или иначе имал влечение към лулите – първата си закупил още в гимназията от чисто любопитство, а и в Чехия има традиция в този занаят и възможност да се почерпят знания и да се набави нужният инструментариум.
Процес от създаването на две лули, предназначени за гравьора Антон Маринов и неговата съпруга. Декоративният пръстен на шийката на мундщука, е изработен от сребърен пръстен и слонова кост. Завършените лули могат да бъдат видяни в цветен кадър, по-горе в страницата.
Георги Тодоров-Гец проучва най-добрите специализирани магазини в чешката столица и късметът на начинаещия не му изневерява. Прекрачвайки прага на магазина на Карел Хингър – Краля на лулите, собственикът тъкмо давал интервю пред местен журналист и Гец получил наготово отговорите на въпросите, с които бил отишъл. Зареден с този първоначален ентусиазъм и с наръчник по луларство на чешки, малко, но все пак достатъчни за завършването на една лула инструменти и с нужните заготовки за начинаещи, Гец изработил първата си лула още в Чехия.
Оттогава са минали 23 години. На практика самоукият майстор вече има стотици блокчета бриар минали през ръцете му. Класически форми с отлична симетрия, авторски модели, поръчкови уникати, клубни лули – всички произведения на майстора се отличават с отлично познаване на материалите, техническа грамотност и авторски почерк. За дървените глави на лулите майстор Гец използва гладка полирана техника, песъкоструен финиш и рустика, самостоятелно или в комбинация, според спецификата на дървения материал и формата на лулата. За мундщука и сглобките използва класически полимери и акрили, инкрустации от сребро, кост, смоли. Изделията му са познати на българския пазар, на който, по думите на луларя, има раздвижване в последните години, но и на международния пазар. Участва в международни благотворителни пленери, в изложения, изработва клубни лули за чуждестранни клубове, а последната година и клубна лула за регистрирания през 2019 г. „Български клуб на лулите“. В момента в страната ни има още четирима майстори на новопрохождащия занаят.
ПРОЕКТ
Ръчно сътворено. Фотографски дневник (2022)
ИДЕЯ И ФОТОГРАФИЯ
Росина Пенчева
ТЕКСТ
Мария Бончева
КОНСУЛТАЦИЯ ЗАНАЯТИ
Росица Бинева
ГРАФИЧЕН ДИЗАЙН
Костадин Кокаланов
ПРЕВОД
Даниела Константинова
КОМУНИКАЦИИ
Мая Иванова
ПРОДУКЦИЯ
ПАРТНЬОРСТВО
СЪФИНАНСИРАНЕ
Програма Култура 2022, Община Габрово