Фоторепортаж: Росина Пенчева
Публикация: 12. април 2022
В качеството си на посланик за България на мрежата за съвременно занаятчийство Хомо Фабер, Росина Пенчева посети и увековечи във фотографии второто издание на Биеналето във Венеция. На престижния международен форум тя се срещна с двама от взелите участие български автори, книговезеца Калин Даскалов – Стопан и бижутера Димитър Станков. Страната ни имаше представител и в образователната програма Млади посланици, в лицето на студентката от Националната художествена академия Петя Танева.
Росина представя детайлен фоторепортаж от биеналето, документиращ както множеството изложби на спиращи дъха образци на ръчно сътворено майсторство, така и срещите ѝ с артисти, колеги посланици и куратори. В рамките на събитието тя взе участие и в конференция на членовете на международната мрежа.
Хомо Фабер на фондация Микеланджело е безпрецедентно преживяване, което предлага нова перспектива към творчеството и майсторството. В 15 имерсивни изложби, разположени на 4000 кв. м. изложбено пространство, са показани изключителни майсторски постижения на човешката ръка.
Биенале Хомо Фабер 2022 в цифри
15 имерсивни изложби
55 000 посетители от цял свят
400 изключителни артизани от 43 страни
850 уникални ръчно изработени творби
22 световно известни куратори
100 млади посланика от учебни заведения в цяла Европа
Изложба: Следващата Европа
куратори: Жан Блашар и Стефано Боери
Сред следващите майстори на Европа са и българите: Стопан – Калин и Иво Даскалови – книговезец и бижутер, базирани в София, и Димитър Станков, съвременен бижутер и артист, базиран в Белгия.
Изложбата представя 150 произведения на съвременни европейски майстори и артизани, които създават изключителни предмети на ръчното творчество. Подредени като в един шкаф от любопитни предмети, където могат да се видят произведенията на парижки майстор, който преработва пластмасови отпадъци в деликатни цветя или пера от Италия, метални предмети от Грузия и красиви произведения от алабастър от Люксембург. Заедно, всички тези внимателно подбрани произведения на занаятчийското изкуство демонстрират богатството на материали и опит, пристигнали от различни страни и региони, където индивидуалните идентичности и вековните традиции пораждат уникални съвременни произведения.
Сред следващите майстори на Европа са и българите: Стопан – Калин и Иво Даскалови – книговезец и бижутер, базирани в София, и Димитър Станков, съвременен бижутер и артист, базиран в Белгия.
Колекцията Стълпове на Стопан е история за изгубените корени и опита да бъдат проследени назад. Вдъхновен от орнаментиката на български и византийски подвързии, Стопан предава отношението на старите майстори и техните съкровищни подвързии, но в настоящето. Процесът по припомняне е изобразен чрез промяната на типични пропорции, които крият и разкриват миналото, но същевременно раждат нов потенциал. Книгите са подвързани в козя кожа, украсена с 24-каратов златен лист. Сребърните елементи са изработени от сребро проба 950 и върху тях са монтирани цитрини, сапфири и гранати в различни размери.
Димитър Станков участва с обектите Iber и Galatna, които е изработил от рециклирана мед, а след това е патинирал и лакирал. Те са част от колекцията му Grani, която изследва връзката между гайдарската музика и традиционните български ритуали сурва и нестинарство.
Уникалната образователна програма Млади посланици събира някои от най-талантливите студенти по приложни изкуства и дизайн в пространства на Хомо Фабер. Тяхната роля е да разказват на посетителите подробности за съдържанието на всяко от 15-те изложбени пространства. Сред младите посланици от цяла Европа е Петя Танева – студентка от Националната художествена академия в София, специалност Метал. Тя е позиционирана в изложбата Следващата Европа, където има възможността да презентира включените в нея български творби.
Изложба: Мозайка от занаяти
куратор: Себастиан Херкнер
Избрани занаятчии от Европа представят творби, вдъхновени от осмоъгълния модел от мозайката пред базиликата Сан Джорджо Маджоре. Всеки артизан е използвал различни техники и материали – мрамор, стъкло, текстил, метал или дърво, за да интерпретира въпросния модел.
Водещи имена в дизайна и занаятчийството от Европа и Япония
За да представи най-доброто майсторство в това изключително изложение, Хомо Фабер привлича за куратори талантите на някои от най-добрите имена в областите си. Сред тях са утвърденият архитект Микеле де Лучи, музейният директор Дейвид Камео, изгряващата звезда на дизайна Себастиан Херкнер, визуалният артист и режисьор Робърт Уилсън и известната създателка на модни изложби Джудит Кларк. Със специалния си фокус върху Япония, тазгодишното издание се основава и на опита на тези, потопени в японското майсторство, включително музейния директор Токуго Учида и дизайнера Наото Фукасава. Това, което споделят всички тези куратори, е желанието да отстояват талантите и изключителните умения на майсторите артизани.
Изложба: Майсторски жестове
куратор: фондация Микеланджело
Изложбеното пространство е превърнато в занаятчийска работилница, където избрани майстори създават изящни произведения пред публиката. Френският институт Savoir Faire, с подкрепата на фондация Bettencourt Schueller, представя четири двойки занаятчии, признати за Maitres d'art заради своите умения и ангажимента си да предадат знанията си на по-младите поколения и на своите ученици, които сега са независими, но все още се срещат с бившите си учители, за да споделят идеи, работни инструменти и време в преследване на съвършенството.
Изложба: Порцеланова виртуозност
куратори: Давид Камео и Фредерик Боде
Библиотеката Longhena от XVII век предоставя зашеметяващ фон за този празник на съвременното порцеланово изкуство. Изложбата разкрива изобретателността, иновативните подходи и съвършенството, използвани за създаване на красиви предмети от това „бяло злато“. Творбите, внимателно подбрани от Европа и Япония, включват както произведения на изкуството от независими керамици, така и предмети, изработени в партньорство с международно известни производители на порцелан. Заедно те илюстрират процесите на сътрудничество между дизайнер и занаятчия и различните начини, по които порцелановите артизани подхождат към занаята си.
Изложба: ОЧАКВАНЕ в мир и мрак
куратор: Робърт Уилсън
Изложба: Детайли: Генеалогии на орнамента
kуратор: Джудит Кларк
Източник: фондация Микеланджело, Женева