

В ателието на скулптора Красимир Райков, който изработва част от марионетките.




Стандартната височина на марионетките в театър такеда е около 70 см. В спектакъла „Иссън Боши“, заради спецификата на сюжета, има нетипично високи кукли, които достигат до 150 см.


Краси работи по проекти на сценографския тандем Сенджу Такеда и Мила Дикалова


Режисьорката Любомира Костова пробва костюм, изработен от кукломайстора Живко Кънев. Намират се в дома му в Стара Загора.

Мария Стойчева изработва костюмите на куклите







Японският марионетен куклен театър се различава от европейския в конструкцията на водачите и цялостния стремеж към реалистичност и съзерцание на кукларското майсторство. Конците са с дължина близо два метра, което изисква изключителна прецизност при управление на куклите.





Главният герой на представлението – самураят Иссън Боши. Куклата е изработена от Сенджу Такеда и е прелетяла целия път от Япония до България.




Сценографите Сенджу Такеда и Мила Дикалова наблюдават репетиция чрез онлайн връзка и консултират актьорите, които репетират в малка зала в София.



В България за първи път се поставя японски театър такеда през 2018 г. от същата театрална формация. Марионетките в кадъра са от въпросното представление – „Дъщерята на самурая“.

